Moja ukochana Srebrna Góra

Wielu znajomych, do czasu, kiedy nie pojawili się w mojej rodzinnej miejscowości Srebrnej Górze, twierdziło, że przesadzam, opisując ją w samych superlatywach. Nic nie poradzę, że lokalny patriotyzm został we mnie tak mocno ukorzeniony, że nawet tysiące kilometrów od domu (a może właśnie tym bardziej) chwalę się skąd pochodzę i rozsławiam moją małą ojczyznę. Bo czy to błękitne niebo, historyczne budynki wplecione pomiędzy kręte uliczki, cisza oplatająca góry i lasy wkoło mają sobie równych?

IMG_8803IMG_8775IMG_8814Ochłonęliśmy już po naszym weselu, które miało miejsce właśnie tu kilka tygodni temu. Nawet rodzinę i przyjaciół znających te okolice, urzekł niesamowity widok, czyste powietrze, szum drzew zmieszany ze śpiewem ptaków. Moja znajoma z Chin, której jednym z punktów wyprawy po Europie, między Paryżem a Pragą, była właśnie Srebrna Góra, zwierzyła mi się na koniec, że za niczym nie będzie tak tęsknić, jak za niebieskim niebem (!), kłębiastymi chmurami (tworem natury, a nie fabryk), spokojem i wszechobecnością niezdegradowanej przyrody. Cieszmy się więc i dbajmy o to, co wokół nas kwitnie, dojrzewa, chroni nas, daje życie.

IMG_8939IMG_8930summerIMG_8816Połowę gości weselnych stanowili obcokrajowcy, większość z nich przyjechała po raz pierwszy do Polski. Gdy byłam studentką, w każde wakacje wyjeżdżałam do Francji. Nierzadko zdarzało mi się ‘edukować’ Francuzów i inne napotkane osoby na temat życia w Polsce, i tego że nie, ale zima nie trwa u nas 9 miesięcy, a nawet, gdy pada śnieg, to wszystko funkcjonuje i nie siedzimy w domu tygodniami bez prądu oraz, że nie pijemy wódki na śniadanie 😉 Dzisiaj mówię po prostu: Polska w niczym nie odstaje od innych europejskich krajów, przyjedźcie i sami zobaczcie. Stereotypy na temat naszego kraju są jeszcze dość mocno ugruntowane w kulturze zachodniej, ale nie przejaskrawię, jeśli powiem, że wszyscy goście wyjechali z zupełnie inną wizją Polski (przynajmniej gorąco o tym zapewniali, a czasami wręcz mowa ciała sugerowała więcej niż jakiekolwiek słowa). Dwie francuskie pary oznajmiły, że jeśli kiedykolwiek będą rozważać kwestię ślubu, to tylko w Srebrnej! Czyż to nie najlepsza reklama i świadectwo o wspaniale spędzonym czasie?

IMG_8778IMG_8809IMG_8938IMG_8784Zapraszam więc wszystkich do odwiedzenia Srebrnej Góry, która znajduje się na Dolnym Śląsku ok. 80 km na południe od Wrocławia. Ze stolicy Dolnego Śląska bez problemu można dojechać autobusem do Ząbkowić Śl., a stamtąd wziąć następny do Srebrnej Góry. Uważajcie tylko, żeby nie dojechać do Ząbkowic zbyt późno, bo może się okazać, że nic już nie jeździ do Srebrnej. Jak zawsze najlepiej wcześniej sprawdzić rozkład jazdy lub wybrać się tam samochodem. Na pewno nie pożałujecie!

SG

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s