Jaskinia Postojna i Zamek Predjama

Podczas naszego czterodniowego pobytu w stolicy Słowenii Lublanie, odwiedziliśmy również jaskinię Postojna oraz Zamek Predjama. Nawet jeśli nie jesteście zmotoryzowani (co było naszym przypadkiem), to nie będziecie mieli najmniejszego problemu z dostaniem się do tych dwóch obiektów. Ze stolicy jest trochę ponad 50 km do jaskini, a kilka połączeń autobusowych na pewno przypasuje i tym, co lubią dłużej pospać i tym, co wstają skoro świt. Najlepiej sprawdzić połączenia na dworcu autobusowym lub informacji turystycznej w centrum (są dwie: jedna dotyczy Lublany, w drugiej dowiemy się więcej o atrakcjach znajdujących się w całym państwie).

Zdjęcia nie oddają całkowicie uroku jaskini i niesamowitych form w jej wnętrzu. Z uwagi na zakaz używania statywów nie są one najlepszej jakości. Nie można również korzystać z lampy błyskowej, by nie naruszać naturalnego ekosystemu, który od setek tysięcy lat pozostaje praktycznie bez zmian.

Do zwiedzenia udostępniony jest obszar 5 km (jaskinia w całości liczy 24 km), z czego tylko fragment przechodzi się na nogach. Pozostałą część podziwia się siedząc na pokładzie kolejki elektrycznej, a przejażdżka nią stanowi atrakcję samą w sobie. Warto przypomnieć, że temperatura wewnątrz jaskini przez cały czas utrzymuje się w granicach 8-10°C; jest to szczególnie ważne, gdy w czasie gorących, letnich dni nie zdajemy sobie sprawy, że 1,5-godzinna wycieczka może zakończyć się przeziębieniem.

Jaskinia Postojna (1)

Jaskinia Postojna (2)

Jaskinia Postojna (3)

Jaskinia Postojna (4)

Jaskinia Postojna (5)

Jaskinia Postojna (6)

Jaskinia Postojna (7)

Jaskinia Postojna (8)

Jaskinia Postojna (9)

Jaskinia Postojna (10)

Nieopodal jaskini (w odległości 10 km) położony jest Predjamski Grad. Poza sezonem nie kursują tam autobusy z Postojnej, na nogach byłby to trochę długi spacer, więc nie pozostało nam nic innego jak taksówka. Szczęśliwym trafem para turystów stojąca przed nami w kolejce w informacji turystycznej, była również niezmotoryzowana, także zabraliśmy się razem. Najśmieszniejsze, a może najbardziej urocze, było to, że kursuje tam tylko jedna taksówka i na pytanie, gdzie jest jej postój, pani w informacji popatrzyła na nas z pobłażliwym uśmiechem. Kazała nam po prostu wyjść na zewnątrz, zapewniając, że taksówkarz na pewno nas rozpozna. Pan był tak uprzejmy, że po odwiezieniu naszej gromadki do zamku, dał nam tyle czasu, ile potrzebowaliśmy i zjawił się ponownie o ustalonej godzinie, by odwieźć nas na przystanek autobusowy w Postojnej. Jeżeli podróżujecie w pojedynkę lub nawet w parze, radzę Wam udać się do informacji turystycznej w Postojnej i poczekać chwilę, byście znaleźli kompanów do wycieczki na zamek. Nawet poza sezonem miejsca te odwiedzane są przez wielu turystów. Nie dość, że zaoszczędzicie trochę pieniędzy, to możecie również zapoznać nowych znajomych.

Jaskinia Postojna (12)

Myślicie zapewne, że zamek jak zamek, pewnie stary i zabytkowy, ale czy naprawdę warto tam jechać? Niezwykłość tego miejsca polega na jego położeniu. Nie chodzi o samą miejscowość, ale o to, że zamek dosłownie wbudowany został w skałę (tylna jego ściana, to nic innego jak zimny, mokry kamień, który tworzył naturalną, nie do pokonania dla wroga barierę.) To właśnie dzięki skale przez tyle wieków zamek pozostał niezdobyty, a jego władca Erazm, prosty rycerz, słoweński Robin Hood, jak lubią go nazywać miejscowi, kpił sobie z wojsk stacjonujących miesiącami w dolinie u jego podnóży. Historia zamku jest bardzo ciekawa, możemy nawet skorzystać z polskiej wersji audioprzewodnika, by dokładnie zagłębić się w jego tajemnice. Wycieczka godna polecenia nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale i dobrą lekcję historii, sprytu i inteligencji.

Jaskinia Postojna (14)

Jaskinia Postojna (15)

Jaskinia Postojna (11)

Advertisements

2 thoughts on “Jaskinia Postojna i Zamek Predjama

  1. Miałem okazję dwukrotnie odwiedzić Jaskinię w Postojnej i Zamek Predjamski… Magiczne miejsca… Przy okazji pobytu w Słowenii warto również zajrzeć do pobliskiej Jaskini Skocjanskej 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s