Hiacynty

Na zewnątrz pogoda nie rozpieszcza (przynajmniej nie w Stuttgarcie), więc postanowiłam trochę umilić sobie wnętrze mieszkania. Hiacynty są zawsze dobrym rozwiązaniem, gdy nie możemy doczekać się wiosny – ich kolory i zapach potrafią rozchmurzyć nawet najbardziej ponury dzień.

Potrzebne nam będą:

  • metalowe puszki
  • mech
  • nitka lub sznurek
  • nożyczki
  • ziemia
  • cebulki hiacyntów

Hiacynty (1)

Zaczynamy od owinięcia puszek mchem. Przy zakupie tej roślinki należy zwrócić uwagę, by nie był on wysuszony, znacznie lepiej używa się świeżego, ze względu na jego plastyczność i ładniejszy wygląd. Mech delikatnie rozciągamy i układamy na puszce, po czym owijamy kilkakrotnie nitką. Robimy to partiami aż do momentu, gdy całe naczynie zostanie pokryte. Przy obwijaniu puszek trzeba uważać na ich ostre końce, by się nie skaleczyć. Na końcu dla dekoracji można obwiązać naczynie sznurkiem. Ja ostatecznie użyłam samej nitki, która zatopiła się w warstwach mchu i stała się prawie niewidoczna (najlepsze kolory to czarny, szary, zielony lub biały, jeśli chcemy stworzyć kontrast).

Hiacynty (11)

Następnie wypełniamy puszkę ziemią i wkładamy w nią cebulkę. Należy to robić delikatnie, gdyż korzonki hiacyntów są bardzo kruche.

Hiacynty (10)

Hiacynty (12)

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać, aż kwiaty się rozwiną i wypełnią nasz dom swoim cudownym zapachem.Hiacynty (13)

Po około dwóch tygodniach możemy podziwiać hiacynty w całej ich okazałości. Jeśli chcecie, żeby pąki rozwinęły się szybciej, postawcie doniczkę na słonecznym parapecie. Gdy już to nastąpi, przenieście roślinę w jasne miejsce z dużą ilością światła, ale tak by nie była w pełnym słońcu, wtedy postoi dłużej. Po przekwitnięciu nie wyrzucajcie jej. Zamiast tego usuńcie martwe pąki, wciąż podlewajcie, aż do momentu, gdy uschną wszystkie liście. Wtedy to wyciągnijcie cebulkę z ziemi, oczyście ją i odłóżcie w suche, ciemne i chłodne miejsce. Na jesień można posadzić ją w ogródku, by za rok cieszyć się ponownie jej pięknem. Roślinę należy podlewać systematycznie, tak by ziemia w doniczce była zawsze wilgotna.

Hiacynty (14)

Hiacynty (17)

Hiacynty (16)

Hiacynty (15)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

4 thoughts on “Hiacynty

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s