Strasburg – duma Alzacji

Dla mojego męża wizyta w Strasburgu nie była niczym nadzwyczajnym (wszakże pochodzi on z Heksagonu, jak o swoim państwie mówią Francuzi), jednak nawet i on przyznał, że jest to bardzo urokliwe miasto. Moja przyjaciółka Francuzka od niepamiętnych czasów gorąco mnie namawiała, bym je kiedyś odwiedziła. Była ona bowiem przekonana, że nie oprę się jego czarowi – i się nie pomyliła.

Najmniejszy region francuski Alzacja z miastem reprezentacyjnym Strasburgiem na czele był osadą celtycką. Od wieków przechodził z rąk francuskich do rąk niemieckich, by ostatecznie podczas II wojny światowej zostać odebrany przez generała Leclerca Niemcom i zwrócony Francji. Wpływy dwóch sąsiednich kultur ukształtowały język, kuchnię, architekturę, tradycje regionu. Z innych ciekawostek historycznych, o której chyba mało kto wie, to tutaj została napisana Marsylianka – hymn Francji.

Istnieją miejscowości, gdzie bez konkretnego planu zrobionego odpowiednio wcześniej, jesteśmy zgubieni. Są metropolie, których centrum nigdy nie jest wyszczególnione w przewodnikach, bo po prostu nie ma tam nic ciekawego, a atrakcje rozsiane są po całej okolicy w odległości liczonej dziesiątkami mil (zalicza się do nich na przykład Los Angeles). Jest wiele miast na świecie, które nie posiadają rynku czy żadnego innego odpowiednika śródmieścia jak dziesiątki aglomeracji w Chinach. Strasburg natomiast jest jednym z tych miast, po których można włóczyć się bez celu godzinami, gubić się w jego uliczkach, by chwilę później odnaleźć ukryte w nich piękno. Na każdym rogu czeka na nas jakaś niespodzianka. Raz jest to urocza restauracja (w zasadzie nie raz, bo są ich tu setki), innym razem bar nad rzeką, jeszcze innym muzyka grana na żywo niosąca się wybrukowanymi ulicami nie wiadomo skąd. Miasto przecinają liczne kanały, które nadają mu jeszcze więcej czaru, a niesamowita gotycka katedra stanowi niekwestionowany zabytek numer jeden.

Zainteresowanych zapraszam na spacer po Strasburgu. On y va!     

Strasbourg (17)

Strasbourg (2)

Strasbourg (5)

Strasbourg (1)

Strasbourg (20)

Strasbourg (13)

Strasbourg (6)

Strasbourg (10)

Strasbourg (14)

Strasbourg (19)

Strasbourg (15)

Strasbourg (18)

Strasbourg (7)

Strasbourg (9)

Strasbourg (8)

Strasbourg (11)

Strasbourg (4)

Strasbourg (12)

Strasbourg (16)

Strasbourg (3)

Advertisements

2 thoughts on “Strasburg – duma Alzacji

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s