Chicago

Chicago było drugim w kolejności miastem, które odwiedziłam w czasie mojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. W zasadzie pierwszym „prawdziwym” mającym do zaoferowania coś więcej niż sklepy, restauracje i bary (mam tu na myśli Detroit, od którego zaczęła się moja podróż i które, od czasów zamknięcia większości fabryk, niesamowicie podupadło). Co tu dużo mówić – bardzo szybko mnie ono oczarowało.

Jest tutaj więcej wieżowców niż w osławionym Nowym Jorku! Chodząc ulicami Chicago, co chwilę trzeba zadzierać głowę do góry, by zobaczyć, gdzie się kończą. Co do samych budynków, są piękne i niejeden wielbiciel projektowania (nie koniecznie tylko on) musi co chwilę przystawać, by się im wszystkim dokładnie przyjrzeć. W końcu Chicago to światowa stolica współczesnej architektury. Przez jakiś czas Willis Tower była najwyższą budowlą na świecie, wyprzedzając tym samym nie istniejące już Twin Towers w Nowym Jorku.

Zastanawialiście się może kiedyś, dlaczego najbardziej znana drużyna koszykówki z Michaelem Jordanem na czele, nazywa się Chicago Bulls? Otóż ma to związek z rzeźniami, które w XIX wieku były głównym motorem lokalnej gospodarki. Chicago zasłynęło wtedy z przetwórstwa mięsnego, produkowanego na ogromną skalę. Obecnie rzeźnie już nie istnieją. Drużyna, chcąc upamiętnić tę kartę historii miasta, ochrzciła się bykami i wykorzystała to rogate zwierzę jako logo i maskotkę klubu.

Przez kilka dekad ciesząca się złą sławą metropolia, pozbyła się w końcu niechlubnej renomy. Stawiając czoła wszechobecnej korupcji i wojnie gangów, nowym władzom miasta udało się ostatecznie zmyć negatywne opinie i przywrócić blask jakże cennemu miejscu. Musical Chicago doskonale oddaje panującą w czasach prohibicji atmosferę oraz obnaża system sądownictwa panujący w mieście na początku XX wieku.

Dzisiejsze Chicago to nowoczesne miasto z niesamowicie różnorodną ofertą rozrywki i programem kulturalnym. Nawet najbardziej wymagający turysta nie wyjedzie z niego rozczarowany.

Chicago (1)

Chicago (14)

Chicago (13)
Widok z Willis Tower ze 103 piętra

Chicago (17)

Chicago (2)

Chicago (9)

Chicago (23)

Chicago (12)

Chicago (15)

Chicago (21)

Chicago (18)

Chicago (11)

Chicago (5)

Chicago (20)

Chicago (16)

Chicago (4)

Chicago (22)

Chicago (10)

Chicago (7)

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s