Z wizytą u Prezydenta USA – Waszyngton, D.C.

Po przyjeździe z Nowego Jorku do stolicy USA, krajobraz zmienia się diametralnie. Drapacze chmur znikają bezpowrotnie! Nie uświadczymy tu ani jednego wieżowca – przepisy wprowadzone w 1910 roku nie pozwalają na stawianie budynków wyższych niż 160 stóp czyli 49 metrów. Inicjatorom ustawy chodziło przede wszystkim o to, by budynki historyczne nie zostały przysłonięte nowoczesnymi i tym samym nie zmieniły pejzażu miasta. Najwyższą budowlą jest Pomnik Waszyngtona liczący 169m – stanowi on wyjątek od prawa, ponieważ nie jest traktowany ani jako obiekt mieszkalny ani biurowy.

Jakże różny jest Waszyngton od Nowego Jorku! Ulice i chodniki stają sie od razu jakby szersze, jest widniej, przestronniej. Waszyngton jest miastem eleganckim, dostojnym, mającym klasę i szyk. Mieszkańcy miasta klasyfikują się w pierwszej piątce najzamożniejszych w kraju. Większość z nich pracuje dla rządu, w administracji lub jest prawnikami.  Przebijają je metropolie takie jak Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco czy Chicago, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że są one znacznie większe, czemu odpowiada wyższe zagęszczenie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ranking bogactwa poszczególnych stanów, i chociaż Waszyngton sam w sobie nie jest stanem, to w takich podsumowaniach plasuje się on na pierwszym miejscu.

Jest to najczystsze miasto, jakie widziałam w USA. Stolica świeci przykładem pod względem segregacji śmieci oraz ekologicznych rozwiązań technicznych. Fakt, że na jego terenie nie znajduje się ani jedna fabryka, na pewno stanowczo wpływa na poprawę środowiska naturalnego.

W Waszyngtonie mieści się najwięcej agencji prasowych na świecie. Sekret dziennikarzy – im więcej i częściej dostarczane są pizze pod Biały Dom, tym poważniejsza dyskusja toczy się w środku. Każdy poważnie traktujący swoją pracę reporter, za żadną cenę nie opuści wtedy posterunku, choćby miałby przez to zarwać noc.

W stolicy wybitne miejsce, można powiedzieć na równi z polityką i administracją, zajmuje kultura. Znajduje się tu sporo galerii sztuki oraz pokaźna licza muzeów, z których duża grupa jest udostępniona publiczności całkowicie za darmo. Ciekawym pod względem tematyki było Muzeum Szpiegostwa – gratka dla fanów agenta 007. Ciekawostką jest, że w czasach zimnej wojny Stany oraz Rosja podpisały umowę, na mocy której oba państwa zgodziły się na budowę nowych ambasad w Waszyngtonie i Moskwie. Konstrukcje nie mogły zostać ukończone przez kolejnych 25 lat, ponieważ każda ze stron montowała tak dużo podsłuchów, że często trzeba było burzyć i od nowa stawiać całe piętra.

Washington DC (9)

Washington DC (10)

Washington DC (2)
Po prawej stronie trzeci co do wielkości najwyższy budynek w mieście – Stara Poczta

Washington DC (1)

Washington DC (3)

Washington DC (7)

Washington DC (12)

Washington DC (6)

Washington DC (5)

Taki obrazek znają chyba wszyscy. Ale nie każdy wie, że Biały Dom z bliska jest dużo mniejszy niż wydaje się na zdjęciach. Na żywo sprawia wrażenie, jakby gubił się w otaczającym go ogrodzie, a masywne, sąsiednie budynki potęgują odczucie małości. W dodatku, żeby wykonać podobną fotografię, musimy najpierw wtopić się w tłum turystów i ochrony oraz przedrzeć przez masę zabezpieczeń w postaci ogrodzeń i płotów.

Washington DC (4)

Washington DC (11)

Washington DC (13)

Washington DC (15)

Nowy Rok świętowaliśmy w Waszyngtonie, a raczej… jego brak. Poza wyciem strażackich i policyjnych syrem, w mieście było cicho. Bardzo nas to zdziwiło. Chcieliśmy za wszelką cenę uniknąć tłumów na Times Square w Nowym Jorku, bo w normalny dzień ciężko tamtędy przejść, a w Sylwestra podobno ludzie zbierają się na placu już od rana, by zająć najlepsze miejsce na obserwowanie spadającej kuli. Stwierdziliśmy, że dobrą opcją będzie przyłączenie się do obchodów noworocznych w stolicy. Dopiero na miejscu dowiedzieliśmy się, że w Waszyngtonie nie ma fajerwerków, a jeśli koniecznie chcielibyśmy zobaczyć roziskrzone kolorami niebo, to musimy wrócić tu 4 lipca na obchody Dnia Niepodległości. Nie pozostało nam nic innego niż nocny spacer – miasto po zmroku nabiera zupełnie innych barw.

Waszyngton obfituje w niewiarygodną liczbę pomników wzniesionych na cześć byłych przywódców, wielkich umysłów i weteranów wojennych. Ile wojen, tyle monumentów…

Washington DC (18)

Washington DC (17)Pomnik II Wojny Światowej

Washington DC (16)

Washington DC (19)
Pomnik Waszyngtona
Washington DC (20)
Mauzoleum Abrahama Lincolna 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s