Zapiski z Nowego Jorku

Nowy Jork – światła, sława, wielkie marzenia, jeszcze większe rozczarowania, świat filmu, sztuki, mody, muzyki.  Ile osób nie śni po nocach, by móc przejść się po 5th Avenue, zaglądnąć do słynnych butików, przejechać się nowojorskim metrem, skosztować bajgli, pójść na piknik do Central Parku lub rozkoszować się widokiem na Manhattan skąpanym w świetle zachodzącego słońca?

Nowy Jork był jednym z tych miast, do którego pałałam szczególnym uczuciem na długo zanim ujrzałam je na własne oczy. Już w Wielkiej Brytanii słyszałam, że jeśli ktoś lubi Londyn, to koniecznie musi wybrać się do Nowego Jorku, bo te dwa miasta są jak siostry. Bliźniaczek nie przypominają, ale łączy je podobna dynamika, puls, kolorowy tłum, szczególna atmosfera. Na szczęście okres szału wielkimi metropoliami mam już za sobą i teraz marzy mi się domek z ogrodem gdzieś na uboczu, jednak nie przeczę, że kilka lat temu z pewnością tak szybko bym z niego nie wyjechała. NYC wciąga, uzależnia, kusi, mami, pozwala złapać oddech na pobliskich plażach lub w parkach, ale wymaga życia na wysokich obrotach i na dłuższą metę po prostu męczy .

Nowy Jork (17)

W okresie świątecznym ilość ozdób, świecidełek, choinek jest oszałamiająca. Miasto wygląda niesamowicie, ale jest to również jeden z powodów przyciągających ogromną liczbę turystów (pod koniec roku jest ona zawsze najwyższa). Bez pomocy policjantów samochody w centrum nie byłyby w stanie przejechać głównych skrzyżowań, bo zahipnotyzowany światłem tłum, idzie przed siebie nie patrząc ani na znaki ani na sygnalizację świetlną. Cały czas trzeba trzymać się za ręce, by nie zgubić tego, z kim się spaceruje.

Nowy Jork (19)

Nie sposób w jednym wpisie zawrzeć charakteru tak złożonego miasta, dlatego zdecydowałam, że w telegraficznym skrócie przedstawić zabytki, atrakcje, miejsca, które miałam okazję odwiedzić i które w jakiś sposób stanowią o niezwykłości NYC.

A jak Architektura

Każdy miłośnik tej dziedziny sztuki, będzie w NYC czuł się jak w raju. Style architektoniczne przeplatają się tutaj co krok: obok budowli nawiazujących do antyku, gotyku znajdziemy tu również piękne przykłady Art Déco oraz najnowocześniejsze drapacze chmur.

Nowy Jork (10)

B jak Brooklyn Bridge

Wraz z Golden Gate Bridge tworzą parę najbardziej rozpoznawalnych mostów w Stanach. Z osobnym przejściem dla pieszych i rowerzystów, górującym nad pasami ruchu, most stanowi ciekawy zabytek jak i również interesującą trasę spacerową z widokiem na Lower Manhattan.

Nowy Jork (4)

C jak Central Park

Płuca Nowego Jorku – park, który rocznie odwiedza 20 milionów ludzi! O każdej porze roku wygląda wyjątkowo.

Nowy Jork (59)

Nowy Jork (61)

E jak Ellis Island Immigration Museum

Muzeum, położone na wyspie obok tej, gdzie znajduje się Statua Wolności, w latach 1892-1924 pełniło zupełnie inną funkcję. Był to pierwszy przystanek imigrantów napływających do Stanów Zjednoczonych ze wschodu, szczególnie z Europy. Szacuje się, że 40% obecnego amerykańskiego społeczeństwa posiada przynajmniej jednego rodzica, który zameldował się w tym punkcie.

Nowy Jork (41)

oraz Empire State Building

Postawiony w 1930 roku, w okresie kryzysu i marazmu ekonomicznego, miał symbolizować nowe, lepsze czasy. Na Święta Bożego Narodzenia przybiera kolor czerwony i zielony.

Nowy Jork (2)

F jak Flatiron Building

Trójkątny budynek często żartobliwie nazywany żelazkiem jako, że swoją bryłą przypomina ów przedmiot. Jeden z pierwszych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Dzisiaj daleko mu do tego tytułu, jednak klasy nie można mu odmówić.

Nowy Jork (47)

G jak Grand Central Station

Najstarszy z nowojorskich dworców. Zachwyca niezmienioną od ponad stulecia architekturą i stylem (w tle Chrysler Building).

Nowy Jork (34)

H jak Harlem

Harlem, niegdyś niebezpieczna dzielnica, dziś coraz częściej odwiedzana przez turystów. Nieudało nam się niestety uczestniczyć w niedzielnej porannej mszy gospel (podobno cieszą się tak duża popularnością, że są nawet organizowane specjalne wycieczki dla turystów), ale poszliśmy na wieczorną modlitwę jazzową. Niecodzienny klimat, mistyczna aura przy akompaniamencie utworów jazzowych wykonywanych przez profesjonalną grupę.

oraz Highline

Nieczynne tory kolejowe zamienione w park na wysokości. Nietuzinkowy pomysł, który kochają zarówno miejscowi jak i turyści.

Nowy Jork (26)

Nowy Jork (27)

I jak Ice rink

Dwa najbardziej popularne lodowiska w NYC to:  Wollman Rink w Central Park i The Rink przy Rockefeller Center. Przy obu ustawiają się niebotyczne kolejki, więc najlepiej zjawić się o wiele wcześniej, jeśli mamy ochotę poślizgać się w tych prestiżowych miejscach. Na tym ostatnim możemy się nawet oświadczyć w cenie specjalnego biletu wahającego się od 350 do 1,000 dolarów.

Nowy Jork (58)

Nowy Jork (43)

J jak Jazz

Nie od dziś wiadomo, że Nowy Jork jest kolebką jazzu. A skoro już o nim mówimy, to…

K jak Klub jazzowy Big Apple (Wielkie Jabłko)

Od niego wziął się ten przydomek, rozpowszechniony w latach 70-tych przez urząd miasta w celu promocji Nowego Jorku. Dla muzyków jazzowych zagranie w Big Apple na Harlemie w pierszej połowie XX wieku, było jak wygranie losu na loterii. Trzeba pamiętać, że część mieszkańców nie lubi tej nazwy, ponieważ została ona wykorzystana jako chwyt marketingowy i obecnie z jazzem ma mało (żeby nie powiedzieć nic) wspólnego.

L jak Lower Manhattan

Betonowa dżungla – jak okiem sięgnąć same wieżowce. Tu, bez ironizowania, można poczuć się jak „w wielkim świecie”.

Nowy Jork (1)

M jak Musicale na Brodway’u

Serce amerykańskiej sceny teatralnej. Posunęłabym się do stwierdzenia, że jest to miejsce o największym zagęszczeniu teatrów na kilometr kwadratowy na świecie. Zewsząd przyciągają naszą uwagę wielobarwne ekrany, plakaty, święcące neony. Zdecydowaliśmy się na Chicago: cudowna muzyka wykonywana na żywo, taniec, choreografia, śpiew, kostiumy plus sala wypełniona po brzegi gwarantowały wspaniała rozrywkę. Z chęcia wybrałabym się tam jeszcze nie raz, nie dwa!

Nowy Jork (45)

Nowy Jork (22)

N jak National Library

Budynek godny dokładnej analizy z zewnątrz  jak i wewnątrz. Przepiękne sale z licznymi obrazami, do tego freski, rzeźby, marmury. Co ciekawe, dzisiaj większość osób przychodzi tu z własnymi komputerami, by popracować, a nie wypożyczać książki. Podczas naszej wycieczki sala główna była zamknięta z powodu renowacji. Punkt, który pozostawiam na mojej liście do ponownego odwiedzenia.

Nowy Jork (46)

O jak One World Trade Center

Uprzednio nazwana Freedom Tower (Wieża Wolności), jej budowa napotkała wiele przeszkód, by w końcu w 2015 roku rozbłysnąć nad miastem. Mierzy 1776 stóp (541 m), co nawiązuje do daty ustanowienia Deklaracji niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Nowy Jork (9)

P jak pomnik World Trade Center

9/11 Memorial – na miejscu dwóch bliźniaczych wież stoją dzisiaj dwa wielkie wodospady, największe w Ameryce Północnej skonstruowane przez człowieka. Do ich budowy użyto szczątków WTC. Woda, spadająca z wysokości 9 m, trafia w czuleści otworu znajdującego się na środku każdego z nich. Symbolika pomnika jest bardzo wymowna – pomimo tego, że woda, odpowiednik przemijającego czasu,  spływa nieustannie, nigdy nie wypełni basenu, tak jak nic nie jest w stanie zastąpić pustki po śmierci ofiar tragedii. Nazwiska tych, którzy zginęli w atakach z 1993 i 2001 roku,  są umieszczone na panelach z brązu otaczających wodospady.

Nowy Jork (11)

R jak Rockefeller Center,

a dokładniej taras widokowy zwany Top of the Rocks, z którego rozprzestrzenia się (nie tylko przy dobrej pogodzie) wspaniały widok. Czekaliśmy kilka dni, aż przestanie padać. W końcu, gdy kupiliśmy bilety, przesunęliśmy wizytę na inny dzień, bo mgła zasnuła całe miasto. Ostatecznie weszliśmy na szczyt tuż przed wyjazdem  i muszę przyznać, że pomimo słabej widoczniści, nie żałowaliśmy.

Nowy Jork (50)

Nowy Jork (49)

Nowy Jork (52)

S jak Statua Wolności

Tego symbolu chyba nie trzeba wyjaśniać. Prezent francuski, upamiętniający walkę narodu amerykańskiego o wolność. Pomnik w rzeczywistości jest dużo mniejszy niż wydaje się on na zdjęciach czy pocztówkach. Stał się symbolem Stanów Zjednoczonych w czasach, gdy Amerykę zalewała fala imigrantów z Europy. Statua była pierwszym obiektem widzianym po dopłynięciu na amerykański ląd.

Nowy Jork (40)

T jak Times Square

Zawsze oblężony, gwarny, z milionami świateł migocącymi 24 godziny na dobę i niezmordowanymi turystami, dla których wizyta w NYC nie byłaby kompletna bez spaceru po tym skrzyżowaniu.

Nowy Jork (15)

Nowy Jork (18)

Nowy Jork (16)

U jak ulice

Ulice nowojorskie są kolorowe, tętniące życiem, zawsze zatłoczone. Z jednej strony słychać syrenę nadjeżdżającej policji, z drugiej klakson taksówki, z trzeciej nawoływania sprzedawcy hot dogów.

Nowy Jork (57)

Nowy Jork (29)

Z jak Zonig Law

Wprowadzone w 1916 roku prawo, dotyczyło przestrzeni architekturalnej i jej zagospodarownia w NYC. Chodziło przede wszystkim o to, by budowane na wysoką skalę wieżowce, nie zaczęły pogrążać miasta w ciemności i by oddzielić dzielnice biznesowe od mieszkalnych. W skutek tego, zaczęto projektować drapacze chmur na podobieństwo ciast weselnych z widocznymi kaskadowami piętrami zmniejszającymi się ku górze.

Nowy Jork (52)

Ż jak żołte taksówki

Bez tych taksówek nie byłoby Nowego Jorku. Chyba najbardziej obfotografowane i rozsławione taksówki świata. Wszędzie ich pełno, z daleka rzucają się w oczy. Na stałe wpisały się w wizerunek miasta.

Nowy Jork (3)

Na tym oczywiście lista się nie kończy. To tak naprawdę bardzo subiektywny przewodnik po Nowym Jorku. Brakuje tu Little Italy, Chinatown, Soho, Greenwich… i z pewnością jeszcze wielu innych ciekawych miejsc. Ale to pozostawiam do odkrycia Wam lub samej sobie przy następnej wyprawie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s