W świątecznym klimacie

W tym roku znowu się tak złożyło, że Święta będę obchodzić poza Polską. Pomimo tego, że polskie Boże Narodzenie ma niepowtarzalny klimat, to nie żałuję czasu spędzonego w innych miejscach oraz możliwości poznania odmiennych obyczajów. W Belgii pierwszy raz w życiu wróciłam głodna z Wigilii, ale ku mojemu zdziwieniu, na pasterce o północy, kościół pękał w szwach i trzeba dodać, że nie była to polska msza. We Francji próbowałam ostryg, ślimaków i żabich udek (tak naprawdę to je się je tylko na specjalne okazje i tak, są smaczne, chociaż nie ma za dużo do obgryzania). W Chinach udało nam się zorganizować mini polską Wigilię z barszczem i uszkami, zwieńczoną rytuałem parzenia herbaty (oczywiście chińskiej).

W Los Angeles na wielu domach świecidełka rozbłysły już jakiś czas temu, sztuczne renifery przyozdobiły niejeden trawnik, a dmuchane Mikołaje co krok wesoło kołyszą się w powietrzu. To wszystko nie oddaje jednak nastroju świątecznego, bo dla mnie Boże Narodzenie to zasypane drogi, mróz malujący wzory na szybach i pieczenie pierniczków. Dlatego zamiast Wigilii pod palmami zdecydowaliśmy się na podróż bardziej na północ, do miasta, w którym chyba najbardziej ze wszystkich amerykańskich metropolii, czuje się magię Świąt. Do wyprawy zostało jeszcze kilka dni, więc w międzyczasie wygrzebałam z czuleści komputera zeszłoroczne zdjęcia z Niemiec i jeszcze starsze z Londynu, takie w klimacie świątecznym.

Jako studentka miałam przyjemność pracować na jarmarku bożonarodzeniowym we Wrocławiu, ze znajomymi odwiedziłam takowy również w Londynie. Oba wzorowane na tych zza Odry, oba z grzanym winem, kiełbaskami i cukrową watą. Jednak dopiero przeprowadzka do Niemiec i obserwacja tego zwyczaju u jego korzeni, pomogła mi zrozumieć na czym polega fenomen Weihnachtsmarkt.

Jarmark świąteczny w Esslingen

2014 Christmas Market Esslingen  (8)

Esslingen to małe miasteczko położone niedaleko Stuttgartu, które na czas Adwentu zamienia się w średniowieczną osadę. Odbywają się tam właściwie dwa jarmarki: jeden ‘normalny’ i drugi typowo średniowieczny z tańcami przy ogniskach, strzelaniem z łuku i pojedynkami rycerzy. Miejscowość sama w sobie jest przeurocza, o każdej porze roku przyciągająca przybyszów z różnych zakątków świata. W okresie bożonarodzeniowym nawet w środku tygodnia trzeba parkować daleko od centrum i być przygotowanym na przeciskanie się przez tłum. Naprawdę warto się tam wybrać, bo atmosfera jest niepowtarzalna. Nie tylko chętnie wybierają się tam turyści – miejscowi traktują to wydarzenie jako pretekst do wieczornych spacerów, spotkań z bliskimi czy przyjaciółmi oraz przedświątecznych zakupów.

2014 Christmas Market Esslingen (2)

2014 Christmas Market Esslingen (6)

2014 Christmas Market Esslingen (1)

2014 Christmas Market Esslingen (5)

2014 Christmas Market Esslingen  (9)

2014 Christmas Market Esslingen  (10)

Jarmark świąteczny w Stuttgarcie

2014 Christmas Market Esslingen  (3)

Chociaż Stuttgart jest zdecydowanie większy od Esslingen, to nie bez przyczyny postanowiłam zacząć od tej drugiej miejscowości. To do niej bowiem jeździ się na romantyczne spacery, je się kolację w przytulnej restauracji z widokiem na oświetlone uliczki, popija grzane wino nad rzeką. W Stuttgarcie wychodzi się spotkać ze znajomymi, można poślizgać się na sztucznym lodowisku, ale czegoś brakuje. Tego czegoś, co wyróżniałoby ten market od setki innych. Można powiedzieć, że jarmarków w mieście jest wiele albo na odwrót – jest jeden wielki w centrum, ciągnący się przez różne place i ulice. Znajdziemy tam wszystko, z czym kojarzymy Weihnachtsmarkt: budki ze smażoną kapustą i kiełbaskami, naleśniki, gorącą czekoladę i wino, miód z pasieki, ozdoby świąteczne, drewniane zabawki.

2014 Christmas Market Esslingen  (6)

2014 Christmas Market Esslingen  (5)

2014 Christmas Market Esslingen  (7)

2014 Christmas Market Esslingen  (4)

Na koniec kilka fotografii z Londynu, do którego pałam wielkim sentymentem. Podczas Świąt wygląda on naprawdę magicznie (kiedy to miasto nie wygląda wspaniale?).

Seven Dials

IMG_3244

Covent Garden3

IMG_3430

IMG_3012

Canary Wharf

IMG_3178

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s